Side 1 af 1

Ingen tænding

: 26 feb, 2009 22:42
af Hans Henrik Skaanild
Hej
Jeg har købt en Alfa 155 2.0 T-spark, årg 1993
Jeg har fået den leveret på fejeblad, da tidligere ejer har givet op.
Der er som overskriften antyder ingen tænding på bilen, og jeg har forsøgt flere ting: Målt spænding til tændspoler= 12v. her kommer det mystiske målt spænding ved toppunkt føler 1v har fået oplyst at der skal være 5v, ved slukket motor, Jeg har så købt en anden styrebox ved en hugger, men resultatet er det samme 1v. Nu er jeg løbet tør for ideer og håber at kunne få hjælp denne vej. På forhånd tak.

: 02 mar, 2009 21:11
af elp
Prøv at undersøge om tændingsføleren (sidder normalt ved remskiven på krumtappen)fungerer som den skal. Den skal være meget tæt på forhøjningerne på remskiven uden at røre ved dem. Remskiven kan også være gået løs og derfor ude af takt.

: 02 mar, 2009 22:11
af Hans Henrik Skaanild
Jamen det ændrer jo ikke på det faktum at spændingen fra boxen er for lav, målt på signalledningen i stikket til toppunktsføleren?

: 03 mar, 2009 05:49
af Egebjerg
Måske et skud i tågen, men har du checket alle stelforbindelser? Dårlig stel kan virkelig forårsage underlødige fejl...