Side 1 af 1

El-bagrude med eget liv

: 11 okt, 2003 20:26
af Utzon155
Jeg har en Alfa 155 2,0 TS 8V fra 1993 med 105000 km på bagen.

Kontakten til el-bagruden lever sit eget liv. Nogle gange virker den, som den skal, og man kan slutte og tænde for el-bagruden, som man har lyst. Andre gange kan man tænde for bagruden, men kort efter slår kontakten selv fra, eller man kan slet ikke tænde for el-bagruden.

Hvad kan der være galt?

Er det kontakten i højrestilken, den er gal med - og skal stilken skiftes, eller kan man skille stilken ad og reparere kontakten?

Eller sidder der et relæ af en art inde i instrumentpanelet?

Hvis nogle andre kender til problemet, hører jeg meget gerne fra jer.

vh.

Frank

: 12 okt, 2003 03:11
af Hoygaard
Hmm, jeg tror det er den "berømte" sikringsboks det er galt med eller selve relæ'et. Det sidder under det store relæ i venstre side af sikringsboksen.


MVH

Lars



156 Selespeed Sovralimentato

: 19 nov, 2003 03:23
af Utzon155
Tak for svaret.

Det er relæet, som er ustabilt. Spørgsmålet er, om man kan erstatte det originale relæ, som "timer" hvor længe elbagruden er tændt, med en kontakt eller en anden type relæ, så man selv kan styrer, hvor længe elbagruden skal være aktiveret?

vh.

Frank

: 01 dec, 2003 02:20
af Franzbetula
Jeg kunne forestille mig at enten plussen eller stel har en dårlig forbindelse, hvis en at den afbrydes kortvarigt vil relæet nulstilles, altså slukke.